Wędka spinningowa

Łódka, koniecznie wiosłowa, bez żadnego silnika ? to jest to, co sprawia, że można poczuć tę cudowną wolność, gdy samotnie lub z jednym najwyżej towarzyszem przemierza się jeziorka. Oczywiście celem są ryby i bez nich byłoby z tego wiosłowania znacznie mniej przyjemności, niemniej chodzi jedynie o ich złapanie. Potem można wyjąć haczyk, sfotografować i darować życie sandaczowi, który gdyby mógł z pewnością odgryzłby palce człowiekowi, który go nabrał na przynętę i zranił.

9451754221_60617c16c2_c

Cicha łódź wiosłowa, której dwuosobowa załoga niemal nie rozmawia, a jedynie chłonie świeże powietrze i piękno przyrody, okazjonalnie pomagając sobie z wiosłami, wędką czy podaniem termosu. Spokój zakłócany jest jedynie przez krótkotrwałe wybuchy entuzjazmu, gdy ryba bierze. Bynajmniej nie oznacza to, że obaj wędkarze siedzą nieruchomo. Wręcz przeciwnie. Trzymane w rękach wędki poruszają się jakby wygrywały jakąś niesłyszalną i znaną tylko trzymającemu je melodię.

Pod powierzchnią mała rybka szamoce się, kluczy, płynie wolno jakby słabła i opadała z sił. Choć ona sama jest tylko kawałkiem błyskotki, potrafi skusić większego łowcę, takiego jak szlachetny sandacz. Ta ryba ma duszę wojownika i nawet, gdy pojmuje już swój błąd, nie poddaje się łatwo. Złapana na haczyk rzuca się, walczy zaciekle tak długo jak tylko zdoła. Potrafi zerwać cieńszą żyłkę lub wykręcić się i uciec mniej doświadczonemu wędkarzowi.

Dlatego właśnie mocowanie się z nią z pokładu łódki jest takie emocjonujące. Tu trzeba trzymać równowagę. Wędka spinningowa musi być tak dobrana by pozwolić wyciągnąć sporą i silną rybę, a jednocześnie nie zmęczyć samego wędkarza, który przecież cały czas nią porusza. Ktoś, kto nie wie jak się zabrać do sandacza, będąc na łodzi, szybciej wpadnie sam do wody niż wyciągnie duży okaz. Trochę umiejętności i wytrwałości na pewno trzeba, dzięki czemu dzielna ryba ma minimalne choćby szanse ujść zarówno z życiem, które pewnie i tak by jej darowano, jak i z dumą. Nie wiadomo czy sandacze są dumne, ale takie robią wrażenie.