Opowieści dziadka

Taki przywilej dziecka, że może czasem posłuchać opowieści osób starszych o trzydzieści czy pięćdziesiąt lat. Jest to oczywiście wątpliwa przyjemność, gdy starsi wplatają swoje opowiastki tylko po to by uzasadnić kolejny zakaz. Bywa jednak, że któryś z wujków lub dziadków potrafi opowiadać ciekawie, zajmująco i mądrze.

Wtedy nawet, gdy ma się dziesięć lat i mnóstwo przyjemnych rzeczy do zrobienia, warto wybrać się choćby na ryby w towarzystwie bajarza. Tak, płynąca rzeka, na którą można patrzeć, zdecydowanie sprzyja opowieściom. Pomiędzy jednym a drugim braniem pojawiają się historie sięgające czasów i realiów dziecku nieznanych. Wyciągane są na światło dzienne rodzinne opowieści, które zapamiętane przez wnuka staną się czymś na rodzaj rodowej sagi.

Wędka to pasja z której się nie wyrastaGdyby dziecko lub dziadek mieli zacięcie pisarskie, właśnie tam mogłaby powstawać powieść, a niekiedy nawet epopeja. Posiwiały już i pomarszczony człowiek, co jakiś czas przerywa. Przestawia wówczas wędki, wyciąga z koszyka termos lub kanapki. Krząta się wokół, choć nic tak naprawdę nie wymaga jego uwagi. Musi jednak przerwać czasem swoją opowieść. Przypomina sobie wówczas jak wtedy było, a nieraz też tłumi łzy i zaciska zęby. Nie wszystko, co mu się zdarzyło było dobre, ale przecież teraz jest całkiem nieźle. Ma wiernego słuchacza dla swoich dziadowskich historii, może posiedzieć nad wodą, a wieczorem zjedzą z dzieciakiem kilka złowionych kleni, jeśli babcia raczy je przyrządzić.

Gdy spławik się zanurza, dziadek sięga po wędkę. Zacina szybko, ale potem oddaje kołowrotek w młodsze ręce. Przetrzymuje tylko wędzisko. Jakież jest ono inne od tych, na których jego własny dziadek uczyło go kiedyś łowić ryby. Nowoczesna wędka z włókna szklanego, składana teleskopowo (no i jest w czym przebierać, więcej tutaj). Na pewno lepsza i lżejsza od tych, które miał kiedyś. A jednak wydaje mu się, że kiedyś łapał większe sztuki. Czy faktycznie ryb jest dziś mniej, są biedniejsze? Czy może to wiek przyćmiewa mu nieco pamięć, a wszystko, co kojarzy się z młodością rośnie i potężnieje? Nie istotne.